O samosiewach zbóż słów kilka

O samosiewach zbóż słów kilka
Ampol - Merol

Samosiewy zbóż w rzepaku - jak sobie z nimi radzić?

 

Jednym z bardzo ważnych czynników decydujących o wysokim plonie rzepaku jest skuteczne zwalczanie chwastów, które walczą z uprawianymi roślinami o wodę, składniki mineralne, światło, przestrzeń do prawidłowego rozwoju.
Podstawą, o której powinniśmy zawsze pamiętać i stosować w praktyce to konieczność odchwaszczania rzepaku ozimego już jesienią. W towarzystwie chwastów siewki rzepaku rosną wolniej, a ich pokrój się zmienia, co nie sprzyja zimowaniu.

 

Jak ograniczyć samosiewy zbóż?


Spore znaczenie ma również rodzaj uprawy w systemach bezworkowych udaje się najczęściej przeprowadzić zaraz po żniwach jedną płytką uprawę pożniwną. Dzięki niej osypane nasiona są płytko przemieszane z glebą i będą szybko kiełkowały, co ułatwi ich likwidację przy okazji kolejnej uprawy przedsiewnej.

Do walki z chwastami w rzepaku dostępnych jest kilkanaście substancji czynnych, dzięki którym możliwa jest efektywna ochrona stanowiska zarówno w terminie przed- jak i powschodowym.

Dobrym sposobem na eliminację dużej ilości samosiewów zbóż i innych uciążliwych chwastów jest również orka. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozbyć się sporej ilości chwastów, umieszczając je głęboko przez co większość z nich nie jest już w stanie skiełkować.

Takie działania jak powyżej ułatwiają prowadzenie plantacji rzepaku po jego wschodach.

 

Uciążliwe chwasty jednoliścienne w rzepaku – co zastosować?

 Herbicyd Wizjer 50 EC to pełne bezpieczeństwo dla rzepaku, zarówno w kontekście roślin rzepaku ozimego jak i roślin uprawianych następczo.

 Środek Wizjer 50 EC - zarejestrowany w rzepaku, ale także w innych uprawach rolniczych i małoobszarowych. W rzepaku Wizjer 50 EC zarejestrowany jest do stosowania jesienią jak i wiosną. Obecnie interesuje nas rejestracja jesienna.

 

Kiedy zastosować Wizjer 50 EC?


Produkt może być stosowany, gdy rośliny rzepaku wykształcą co najmniej pierwszą parę liści (BBCH 12). Jeśli po wschodach rzepaku wystąpi duża presja ze strony samosiewów zbóż, wówczas w fazie pierwszej pary liści właściwych rzepaku powinien być wykonany zabieg.
Najczęściej na plantacjach, gdzie występuje silne zachwaszczenie ze strony roślin jednoliściennych, wykonuje się dwa zabiegi w okresie jesiennym w odstępie 10-14 dni, w dawkach najniższych, jakie są zalecane.

Dzięki możliwości aplikacji w różnych warunkach glebowych i klimatycznych,Wizjer 50 EC zapewnia rolnikom narzędzie do efektywnego zwalczania chwastów w uprawach rzepaku ozimego. Niezależnie od tego, czy sezon jest mokry, suchy, ciepły czy chłodny, herbicydherbicyd ten oferuje niezawodną ochronę, przyczyniając się do zdrowego wzrostu i wysokiej jakości plonów. Wizjer 50 EC to doskonały środek chwastobójczy, którym zaleca się wykonać oprysk na chwasty w rzepaku jesienią.

 


 

 

Udostępnij wpis facebook mail copy