Novobakt R kontra śmietka kapuściana w rzepaku
Problemy w uprawie rzepaku
Jak wiadomo uprawa rzepaku ozimego nie jest prosta i z roku na rok warunki pogodowe są coraz bardziej dynamiczne oraz naloty szkodników bardziej intensywne. Rolnicy w obecnych czasach mają coraz większy problem z ich zwalczaniem ze względu na coraz częstsze wycofywanie substancji aktywnych.
Najważniejszymi szkodnikami podczas jesiennej wegetacji są te, które dokonują uszkodzeń w glebie.
Należą do nich - śmietka kapuściana, chowacz galasówek.
Rzepak jest również rośliną o dużych wymaganiach agrotechnicznych dlatego potrzebuje najlepszych stanowisk w wysoko zasobne składniki pokarmowe.
Śmietka kapuściana w rzepaku
Śmietka kapuściana (Delia Radicum L) jest to muchówka o długości 5-6 mm z czerwoną plamką na srebrzystobiałym czole. Samiec - czarno szary, samica - brązowo szara. Larwa - długość 7-8 mm żółtawo biała, kremowa, bez odnóży i bez głowy. Głównym sprawcą uszkodzeń są larwy.
W obecnych czasach larwy śmietki kapuścianej uważane są za najgroźniejsze szkodniki jesienne występujące w uprawie rzepaku ozimego.
Larwy śmietki w rzepaku żerują jesienią, mocno uszkadzając korzenie. Drążą kanały w tkankach szyjki korzeniowej, a roślina staje się osłabiona na tyle, że może nie przetrzymać zimy. Rzepak ozimy uszkodzony jesienią przez śmietkę kapuścianą traci turgor i cierpi niedożywony. Na liściach uwidaczniają się niedobry pokarmowe: brakuje nie tylko azotu, ale i mikroelementów. Korzeń z łatwością zaatakują też choroby grzybowe.
Co powoduje śmietka kapuściana?
- gorsze zimowanie
- częste przerzedzenie plantacji – ubytki roślin
- uszkodzone korzenie to brama wejściowa dla werticiliozy i suchej zgnilizny kapustnych
- zagrożenie dla roślin podczas majowej i czerwcowej suszy
- wyleganie
- szybsze dojrzewanie
Jak zapobiegać i zwalczać śmietkę kapuścianą?
Rolnicy zaopatrują się w nasiona, które już są zaprawione substancjami chroniącymi rośliny przed szkodliwością śmietki czy pchełki rzepakowej.
Ale należy zaznaczyć, że na podstawie wielu lustracji stwierdza się aktywność tych zapraw tylko w początkowych fazach rozwojowych rzepaku. W okresie bardziej rozwiniętych roślin o większej biomasie ta ochrona jest już nieskuteczna. Należy pamiętać, że trzecie pokolenie śmietki ma bardzo rozciągnięty okres nalotów, który może trwać do końca października, a żerowanie larw przy ciepłej jesieni do końca grudnia.
Zapobieganie i zwalczanie śmietki kapuścianej:
-wystawianie żółtych naczyń i obserwacja nalotu muchówki na plantację,
-zwalczanie chemiczne (zaprawa nasienna Lumiposa 625 FS i insektycyd Inazuma 130 WG) stymulowanie systemu korzeniowego do lepszego wzrostu (Novobakt R).
- zrównoważone nawożenie,
- wczesny wysiew nasion
- prawidłowa agrotechnika,
- niszczenie samosiewów rzepaku,
- izolacja przestrzenna od innych roślin z rodziny kapustowatych,
- stosowanie zapraw insektycydowych (działanie ok. 3-4 tygodni),
- odpowiednie zmianowanie
Jak poprawić kondycję rzepaku?
NOVOBAKT R - produkt biologiczny na bazie dwóch grup bakterii Bacillus jest doskonałym rozwiązaniem do regeneracji korzeni rzepaku. Liczne jesienne i wiosenne obserwacje plantacji, gdzie zastosowano produkt Novobakt R wskazują, że jest mniej uszkodzeń systemu korzeniowego przez larwy. Jednocześnie odnotowuje się że w stosunku do kontroli jest on bardziej rozwinięty oraz brak objawów porażenia chorobami w miejscach uszkodzeń.
Polecamy rozwiązanie, które w dalszym okresie wegetacji zabezpiecza i daje wiele korzyści. Rośliny są:
- zdrowe
- mocne
- prawidłowo odżywione
- odpowiednio rozwinięte
Jednym słowem - właściwie przygotowane do zimy.
Wiosną na takich plantacjach widoczne jest szybkie wznowienie wegetacji.
Najlepsza jesienna agrotechnika rzepaku nie zniweluje szkodliwości larw śmietki kapuścianej!!!!
Zastosowanie Novobakt R
Termin zabiegu: po siewie do 4 liści właściwych (im wcześniej, tym lepiej – czas kolonizacji gleby - systemu korzeniowego).
Warunki stosowania: wieczorem, na glebę wilgotną lub przed - w czasie - po deszczu lub przed rosą.
Dawka: 250 g/ha w 150-200 l wody na 1 ha