Zaopiekuj się plonem

Zaopiekuj się plonem
Ampol - Merol

Jak zabezpieczyć sianokiszonkę – klucz do sukcesu

Wielu rolników preferuje samodzielne przygotowywanie paszy swoim zwierzętom. Najczęściej wybieraną formą samodzielnego przygotowywania furażu dla zwierząt hodowlanych są sianokiszonki. To nic innego jak podsuszone rośliny formowane w bele i owinięte specjalną folią do sianokiszonki, która zapewnia optymalne warunki do fermentacji. Dobrze dobrana folia chroni paszę przed dostępem powietrza, czynnikami atmosferycznymi, a także zapobiega zepsuciu. Oprócz tego odgrywa ona ogromną rolę w całym procesie produkcji paszy, a także wpływa na wartości odżywcze paszy.

Jak wiadomo o tej porze w gospodarstwach w pełni trwają prace polowe związane ze zbiorem sianokiszonek, a wielu rolników zastanawia się jak dobrze zabezpieczyć plon, żeby później czerpać z niego same korzyści.
Tradycyjnie, część zbiorów zostaje przeznaczona na paszę objętościową dla zwierząt hodowlanych, która zapewnia im prawidłową dawkę żywieniową.

Jak otrzymać sianokiszonkę wysokiej jakości?

Wysokiej jakości pasza to dobrze żywione zwierzęta, co przekłada się na sukces gospodarstwa hodowlanego , warto więc przestrzegać poniższych zasad:

- dokładnie zabezpiecz sianokiszonkę przed dostaniem się powietrza,
- pilnuj terminu zbioru i dopasuj do niego odpowiedni kolor folii do sianokiszonki,
- zadbaj o odpowiednie rozrobienie i ugniecenie masy do sianokiszonki,
- nie dopuszczaj do fermentacji paszy o dużej wilgotności,
- nie przedłużaj czasu przygotowywania sianokiszonki,
- pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu i magazynowaniu sianokiszonki.

Jak składować sianokiszonki, żeby nie utraciły wartości odżywczych?

Masę na sianokiszonki można składować na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest przechowywanie jej w folii pryzmowej. Alternatywne sianokiszonki można przechowywać w betonowych silosach lub rękawach foliowych. Innym sposobem ich składowania jest belowanie, które choć pozwala utrzymywać hermetyczne warunki, jest jedną z najbardziej pochłaniających czas i pieniądze metod przechowywania masy paszowej. Przy wyborze metody składowania zbiorów w pryzmie lub w formie bel ważne jest zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci folii bądź siatek do balotów. To od nich w dużej mierze zależy zapewnienie właściwych warunków do fermentacji, a największe znaczenie ma ich szczelność i kleistość.

Folie Ampolfarm – numer 1 na rynku

Folia do pakowania plonów Ampolfarm jest przyjazna dla środowiska i odporna na działanie promieni UV oraz bardzo odporna na rozdarcia – wytrzymuje nawet 12 miesięcy od momentu zawinięcia beli.
Dzięki folii Ampolfarm rolnicy nie muszą się martwić, że ich plon ulegnie zniszczeniu - folia szczelnie zabezpiecza paszę przed dopływem tlenu oraz pozwala utrzymać właściwą temperaturę, dzięki czemu sianokiszonka szybciej i równomierniej się zakisza.
Folie Ampolfarm dzięki swojej mega wytrzymałości  zapewniają łatwiejszy transport oraz proste składowanie.

Stogi siana i słomy- Jak je przykryć aby uniknąć strat?

Ampol-Merol posiada w swojej ofercie także poliproplynenową włókninę, która zabezpieczenia stogi słomy i siana. Produkty z tego materiału nie tylko okrywają i chronią przed wiatrem i opadami, ale przede wszystkim zapewniają prawidłową wentylację stogu, eliminując przy okazji pojawiające się w nim pleśnie i porosty.
Włóknina do przykrywania stogów siana i słomy Balotex jednocześnie chroni zbiory, a słoma, która pod nim leżakuje, prezentuje naprawdę dobrą jakość - nadaje się zarówno na paszę, TMR oraz do ścielenia.

Udostępnij wpis facebook mail copy