Rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego na Demo Farmach

Rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego na Demo Farmach
Ampol - Merol

Tegoroczna wegetacja rozwinęła się w sposób nietypowy. Mieliśmy do czynienia z bardzo chłodnym i niezwykłym wrześniem, w porównaniu do ostatnich 3 lat, gdy wrzesień kontynuował piękną, słoneczną aurę sierpniową.

 

Tegoroczne wegetacje

Ciepły październik i listopad stworzyły idealne okoliczności do właściwego wzrostu zbóż. Nawet te posadzone w opóźnionych terminach osiągnęły około 4 fazy wzrostu. Ilość faz wzrostu zbóż, które zostały zasiane we wczesnych i optymalnych terminach, wyniosła nawet 6 sztuk.

Rzepak, który przetrwał ulewny początek września oraz ten posiany po 10 września, zakończył wegetację z 10 liśćmi, dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i właściwą szyjką korzeniową (mówimy o idealnym kształcie rozety przed zimowym odpoczynkiem).

 

Wpływ mrozów na nasze odmiany

Jesienią warunki nie sprzyjały hartowaniu, za to w grudniu mieliśmy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami dochodzącymi do -15°C. Wtedy też rozpoczęliśmy lustracje, aby sprawdzić, czy brak hartowania i ujemne temperatury wpłynęły na wymarznięcia. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nasze odmiany, m.in. rzepak LG Arnold i pszenica RGT Diplom, poradziły sobie doskonale z takimi warunkami.

Koniec grudnia upłynął pod znakiem najcieplejszej końcówki roku od 40 lat. Temperatury dochodzące do 17°C spowodowały wznowienie wegetacji na wielu plantacjach. Zdjęcia rzepaku z 3 stycznia pokazały pierwsze korzenie przybyszowe w sezonie 2023. Mimo kapryśnej pogody, plantacje przetrwały i prezentują się obiecująco.

Zakończyliśmy nawożenie magnezem, siarką i potasem, przed nami natomiast nawożenie azotowe, opracowane na podstawie średnich dobowych temperatur publikowanych przez IMGW. Wysiew nawozu został opóźniony do momentu wystąpienia temperatur powyżej 5°C w danym regionie czy powiecie.

 

Wiosenna lustracja plantacji

Zboża posiane optymalnie posiadają od 3 do 4 fazy wzrostu. Rzepaki mają właściwe rozety, tj. posiadają od 10 do 12 liści, system korzeniowy wynoszący 30 cm, a średnicę szyjki korzeniowej 2 cm. Możemy jednoznacznie mówić o 100% przeżyciu zimowania. Pogoda od 1 marca sprzyjała wysiewowi N1 – pierwszej dawki azotu w zbożach i rzepaku. Przymrozki umożliwiły bezproblemowe wejście na pole.

Nawożenie azotem w tym roku należy przeprowadzić bardzo starannie, aby wykorzystać go jak najlepiej. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące w marcu N1 i N2, w przypadku rzepaku, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne było wysiewanie praktycznie jednej dawki po drugiej, w maksymalnym odstępie 14 dni.

W zbożach posianych wcześnie i optymalnie, tych bardzo dobrze rozwiniętych, zalecamy obniżenie dawki nawozu azotowego do maksymalnie 50 kg N/ha i opóźnienie wysiewu nawozu nawet do 14.03.2023.

Film z wiosennej lustracji dostępny jest na naszym kanale na YouTube.

 

Choroby na plantacjach i ich zwalczanie

Pod względem fitosanitarnym plantacje są wolne od chorób typu mączniak prawdziwy i septoriozy. Jednak obserwujemy silne porażenie odmian chorobami podsuszkowymi, zwłaszcza łamliwością podstawy źdźbła. W związku z tym zalecamy wykonanie bardzo skutecznych zabiegów T1.

Więcej informacji na temat zabiegu T1 można znaleźć w naszym katalogu oraz na YouTube.

To tyle o przebiegu jesiennej wegetacji i rozpoczęciu wiosennej. Zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie znajdą Państwo najbardziej aktualne tematy, problemy oraz rozwiązania i najlepsze technologie na rynku! Do zobaczenia na polu!

 

 

Sprawdź równiez kategorie naszych produktów:
Nawozy dolistne
Nawozy mikroelementowe
Siarczan magnezu

 

Udostępnij wpis facebook mail copy