Postaw na nawozy Grupy Azoty i pielęgnuj swoje uprawy

Postaw na nawozy Grupy Azoty i pielęgnuj swoje uprawy
Ampol - Merol

Strategia nawożenia fosforem i potasem

Odpowiednia strategia nawożenia to fundament opłacalnej produkcji rolnej. Podczas planowania nawożenia kluczowe jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak efektywnie wykorzystać nawozy. Zarówno w nawożeniu przedwschodowym, opartym głównie na fosforze, potasie i wieloskładnikowych nawozach kompleksowych, jak i w nawożeniu pobocznym, zazwyczaj związanym z nawozami azotowymi i azotowo-siarkowymi, odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Poniżej przedstawiamy krótkie przypomnienie dotyczące planowania nawożenia fosforem i potasem oraz istotnych aspektów, które wpływają na plonowanie roślin.

Przy opracowywaniu strategii nawożenia, musimy odpowiedzieć sobie na pytania: ile, czym, kiedy i jak? W przypadku nawożenia przedwschodowego, proces ten wygląda następująco:

ILE? Określenie odpowiedniej dawki składnika pokarmowego (ustalanej na podstawie szacowanej wielkości plonu, ilości składników pokarmowych dostarczonych z nawozami organicznymi i naturalnymi oraz zawartości składników pokarmowych w glebie).

CZYM? Wybór odpowiedniego nawozu (uwzględniającego formę chemiczną i przyswajalność składników pokarmowych, z uwzględnieniem obecności dodatkowych pierwiastków, np. wapnia, magnezu, mikroelementów).

KIEDY? Optymalny termin aplikacji nawozu (oraz ewentualne podzielenie całkowitej dawki pierwiastka, np. potasu).

JAK? Wybór właściwej techniki aplikacji (np. nawożenie rzutowe, współrzędne, strip-till).
 

Poniżej objaśniamy cechy dwuskładnikowych i wieloskładnikowych nawozów Grupy Azoty, aby ułatwić odpowiedź na pytanie "Czym nawozić?".

Super fos dar 40 i Polidap to nawozy o wysokiej zawartości fosforu. Zalecane są do nawożenia przedwschodowego wszystkich gatunków roślin uprawnych. Ponadto, Polidap, będący nawozem zawierającym fosforan amonu, szczególnie polecany jest do stosowania równoczesnego z siewem. Zawiera azot amonowy, który wspomaga przyswajanie fosforu przez rośliny.

Nawozy z linii Holist charakteryzują się wysoką zawartością potasu. Idealnie sprawdzają się w nawożeniu przedwschodowym roślin ozimych i jarych, a także na użytkach zielonych i wieloletnich plantacjach. Nawozy Holist agro NK 15-30 i Holist agro K (Mg)55 (+5) nadają się również do nawożenia pogłównego.

Produkty z linii amofoska, fosfarm i Polifoska to kompleksowe nawozy wieloskładnikowe NPK. Najlepiej działają, gdy są stosowane przedwschodowo, ale mogą być także stosowane pogłównie. Zawierają długotrwały azot amonowy, który sprzyja właściwemu ukorzenieniu roślin. Niektóre formuły są wzbogacone w wapń, magnez, siarkę, krzem i mikroskładniki. W tej grupie znajduje się m.in. Polifoska Start, nawóz wieloskładnikowy bezchlorowy, zalecany do uprawy roślin wrażliwych na zasolenie. Warto również wspomnieć o linii nawozów Fosfarm, które są produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, włączając w to gospodarkę o obiegu zamkniętym. Fosfor oraz wapń, magnez i mikroskładniki zawarte w tych nawozach pochodzą w całości z odnawialnych źródeł.

Strategia nawożenia azotem

Poniżej krótkie przypomnienie, jak zaplanować nawożenie azotem i nie pominąć ważnych aspektów, które wpływają na plonowanie roślin.

Planując nawożenie azotem, warto odpowiedzieć na pytania:

ILE? Jak duża powinna być dawka azotu (określana na podstawie szacowanej wielkości plonu, kondycji i fazy rozwojowej roślin, zasobów azotu mineralnego w glebie, ilości azotu dostarczonego z nawozami organicznymi, naturalnymi itp.).

CZYM? Jakiego rodzaju nawóz wybrać (należy wziąć pod uwagę formę chemiczną azotu w nawozie – czyli szybkość działania nawozu, a także obecność dodatkowych pierwiastków, np. siarki, wapnia, magnezu, mikroelementów).

KIEDY? W jakim terminie należy zastosować nawóz i czy podzielić całkowitą dawkę na części (określając terminy, należy uwzględnić m.in. warunki pogodowe).

JAK? W jaki sposób będziemy stosować nawóz (czy to będą granule czy też płynny nawóz).
 

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie właściwości nawozów azotowych i azotowo-siarkowych z oferty Grupy Azoty, aby ułatwić odpowiedź na pytanie „Czym nawozić?”.

Pulan, Pulan Macro, Zaksan i Zaksan 33,5 to nawozy saletrzanowo-amonowe - produkty nawozowe o zróżnicowanym składzie, zawierające dwie formy azotu: azotanową na nawożenie pogłówne i amonową na nawożenie przedwschodowe. Szybko działająca forma azotanowa pobudza intensywny wzrost i rozgałęzianie roślin, co jest kluczowe szczególnie podczas wiosennego nawożenia ozimin. Forma amonowa działa wolniej, wspierając rozwój systemu korzeniowego. Nawozy z linii Saletrzak i Salmag to saletrzanowo-amonowe nawozy wzbogacone wapniem i magnezem. Wybrane produkty zawierają również bor.

Siarczany amonu, takie jak Pulsar i Siarczan amonu AS21, zawierają azot amonowy, który jest stopniowo i równomiernie pobierany przez rośliny. Wysoka zawartość siarki siarczanowej, łatwo dostępnej dla roślin, pozwala na zrównoważenie tego pierwiastka nawet w najbardziej wymagających uprawach.

Nawozy z linii Saletrosan, takie jak Saletrosan 26 plus i Saletrosan 30, łączą zalety saletrzanowych i siarczanowych form azotu. Zapewniają one dwie formy azotu (szybko działającą azotanową i wolniej dostępną dla roślin formę amonową) oraz siarkę siarczanową. Saletromag 25 dodatkowo zawiera magnez.

Roztwór saletrzano-mocznikowy RSM zawiera trzy formy azotu: azotanową, amonową i amidową. Azot azotanowy jest szybko dostępny dla roślin, podczas gdy azot amonowy i amidowy zapewniają długotrwałe działanie nawozu. W ofercie Grupy Azoty są także nawozy RSM S, które są wzbogacone w siarkę w formie siarczanowej lub tiosiarczanowej.

Pulrea +inu to mocznik z inhibitorem ureazy do stosowania przedwschodniego i pogłównego. Jest to stabilne źródło azotu dla roślin, które stopniowo przekształca się w azot w formie amonowej i azotanowej w glebie. Inhibitor ureazy opóźnia rozkład mocznika, co wydłuża jego działanie, a straty azotu związane z uwalnianiem się amoniaku są znacznie mniejsze. W ofercie Grupy Azoty jest także mocznik Pulrea przeznaczony do sporządzania roztworów stosowanych do dolistnego dokarmiania roślin. Azot amidowy z nawozu Pulrea jest szybko przyswajany przez liście. Forma amidowa azotu znajduje się także w nawozach azotowo-siarkowych Polifoska 21 i Pulgran S. Połączenie azotu amidowego i amonowego zapewnia długotrwałe działanie tych nawozów, co pozwala na ich wykorzystanie w nawożeniu jesienno-wiosennym.

Nawozy Grupy Azoty to produkty, które sprawdzą się w każdym polu. Wybierając nasze nawozy, sięgasz po produkty najwyższej jakości. Planując strategię nawożenia opartą na nawozach azotowych i azotowo-siarkowych Grupy Azoty, możesz być pewien, że w pełni zbilansujesz potrzeby roślin i osiągniesz wysoką efektywność produkcji.

 

Udostępnij wpis facebook mail copy