Nawożenie rzepaku nawozami wieloskładnikowym

Nawożenie rzepaku nawozami wieloskładnikowym
Ampol - Merol

Czy rzepak ma duże wymagania glebowe?

Rzepak jest wyjątkowo wymagającą rośliną jeśli chodzi o dostarczenie składników pokarmowych. Kluczowymi pierwiastkami dla tej rośliny są potas i fosfor. Musimy pamiętać, że jeśli odważymy się na całkowite odstawienie tych dwóch składników, to na starcie gwarantujemy sobie obniżkę plonu – czego lepiej nie robić.
Rzepak w płodozmianie najczęściej uprawiany jest po zbożach, które są mało wartościowym przedplonem, a jak wiemy roślina ta jest bardzo „potasolubna”. Dlatego proponujemy wybór stanowisk naturalnie bogatych właśnie w potas oraz dodatkowo odkwaszonych i o dobrej strukturze.  


Nawóz na dobry start – jaki zastosować?

Rzepak wyjątkowo lubi potas. W okresie jesiennym rośliny powinny mieć dostarczone około 60 - 100 kg K2O. Przy czym dla uzyskania wysokich plonów nie jest to jeszcze dawka wystarczająca - szacuje się, że na rzepak trzeba podać łącznie nawet do 180 kg K2O na hektar. Idealnym stosunkiem P:K jest 1:2-2,5. 

Powyższe warunki spełnia wieloskładnikowy nawóz MacroSpeed Perfect Plus.
Przedsiewne nawożenie rzepaku powinno odbywać się tuż przed uprawą roli - pod pług, co zagwarantuje ich głębsze umieszczenie w warstwie ornej i lepszą rozpuszczalność dzięki stałej wilgotności gleby. To z kolei wpływa na jego większą dostępność i efektywniejsze pobieranie.
Pamiętajmy, że większość składników pokarmowych pobieranych jest z roztworem glebowym. W lata suche przesuszona wierzchnia warstwa gleby ogranicza ich pobieranie przez rośliny, co wyhamowuje ich wzrost, odbarwia i redukuje starsze liście, a to prowadzi do utraty znacznej powierzchni fotosyntezy.

 

Alternatywa w nawożeniu wieloskładnikowym? Sprawdź co polecamy i sam się przekonaj!
Wydajność fotosyntezy – czy możemy na to wpłynąć?

Okazuje się, że tak!
Polecamy innowacyjny produkt jakim jest nawóz dolistny MicroSpeed Energy – jest to produkt, który posiada zdolność do hamowania rozpadu chlorofilu w warunkach stresowych. Zwiększa on znacząco koncentrację chlorofilu i wydajność fotosyntezy, co przekłada się na zdrowsze i bardziej wydajne rośliny. Ponadto nawóz opóźnia naturalne żółknięcie liści, które wynika z procesu starzenia, a także przyspiesza regenerację i odbudowę uszkodzonych części zielonych roślin.
MicroSpeed Energy cieszy się powodzeniem wśród rolników oraz w uprawie między innymi rzepaku.
To, co wyróżnia nawóz dolistny MicroSpeed® Energy, to unikalne połączenie kwasu pidolowego, który ogranicza powstawanie amoniaku oraz zwiększa produkcję aminokwasów, a także zastosowanie hormonu IRC, który zwiększa koncentracje chlorofilu, a ta formuła czyni go najskuteczniejszym narzędziem przeciwstarzeniowym dla roślin.

Sprawdź na stronie:
nawozy dolistne


Rośliny głodne fosforu i potasu?

Fosfor to bezcenny składnik, który decyduje o potencjale energetycznym roślin. Bezpośrednio wpływa on na intensywność tworzenia się systemu korzeniowego.
Na stanowiska średnio zasobne w fosfor polecamy nawóz o wyższej koncentracji tego składnika, gdzie stosunek P:K równa się jak 1:1,5. Produktem spełniającym powyższe kryteria jest nawóz MacroSpeed® OPTIMA PK (Ca,S) 17-32 (11,8-8)+ Zn 0,2%.
Potas ma pozytywny wpływ na stopień przezimowania roślin. Składnik ten istotnie wpływa na ich jesienne zahartowanie. Rośliny niedokarmione potasem i azotem wytwarzają słabą rozetę z małą liczbą liści, co bezpośrednio wpływa na ich niskie plonowanie.
Mocne rośliny z silną rozetą można uzyskać dzięki jesiennemu nawożeniu rzepaku siarką. Do zbudowania idealnego pokroju rzepak pobiera w tym okresie około 12-15 kg tego pierwiastka. Możemy dostarczyć go wraz z nawozem wieloskładnikowym -  Macrospeed PERFECT PLUS PK 13-24 +Ca + Mg + S.


Szybki wiosenny start? Z Synergią Blue jest to do zrobienia!

Synergia Blue -  jest biostymulatorem glebowym o wielofunkcyjnym charakterze. Jego skład opiera się na starannie dobranych i mikroorganizmach, które zostały wyizolowane z naturalnych środowisk, które działają w synergii, zapewniając liczne korzyści dla Twoich roślin.
Bakterie w preparacie skutecznie wiążą azot atmosferyczny, wzbogacając glebę w ten cenny składnik. Dodatkowo umiejętnie rozpuszczają nierozpuszczalne formy fosforu i potasu, czyniąc je dostępnymi dla roślin. To oznacza, że Twoje rośliny otrzymują kompleksowe odżywienie. 
Dodatkowo, preparat pomaga roślinom radzić sobie z ekstremalnymi warunkami, takimi jak susza czy skrajne temperatury.
Preparat mikrobiologiczny Synergia® Blue stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby rolnictwa. Dzięki zastosowaniu tego produktu możliwe jest wspieranie wzrostu roślin, zwiększenie dostępności składników odżywczych, polepszenie jakości gleby oraz stymulowanie ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. To innowacyjne podejście do produkcji roślinnej, które integruje technologię z naturą, przynosząc korzyści dla plonów i środowiska.

Sprawdź na stronie i wypróbuj!
produkty biologiczne

 

Niedobór składników – jak go rozpoznać?

Możemy mądrze obniżać, ale nie rezygnować całkowicie z nawożenia.

Całkowita rezygnacja z nawożenia jakąkolwiek formą nawozów nie prowadzi do niczego dobrego. Pierwsze niedobory w odżywieniu roślin zaobserwujemy jeszcze jesienią - żółknięcie starszych liści na roślinach.

Wiosną stan niedożywienia będzie się pogłębiał - zwłaszcza w przypadku rzepaku ozimego.
Kolejna kwestia to wysoki stopień zubożenia gleby na kolejny sezon pod roślinę następczą. Zgoda, o ile dysponujemy wynikami badań glebowych i ziemie są bardzo dobrze zapatrzone w fosfor czy potas to możemy jak najbardziej obniżyć dawkę tych składników w nawożeniu przedsiewnym, ale pamiętajmy, że dostępność zmagazynowanych w glebie składników pokarmowych - choć nawet bardzo wysoka - jest dostępna w zależności od warunków pogodowych i fazy rozwojowej rośliny nie zawsze w optymalnych ilościach. 

Udostępnij wpis facebook mail copy