ABC dobrego nawożenia dolistnego kukurydzy

ABC dobrego nawożenia dolistnego kukurydzy
Ampol - Merol

Jakie składniki są niezbędne w uprawie kukurydzy?

Kukurydza ze względu na wysoki potencjał plonowania, wykazuje duże potrzeby pokarmowe.
Odpowiednio nawożona wyda wysoki plon o dobrych parametrach jakościowych, dlatego warto zainwestować w produkty, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel.
Czynnikiem ograniczającym potencjał  plonotwórczy roślin jest niedobór mikroelementów.  Kukurydza jest bardzo wrażliwa na niedobór cynku i boru.
Niedobór tych składników powoduje, że rośliny są osłabione i bardziej wrażliwsze na stresy temperaturowe, przez co może nastąpić opóźnienie wyrzucania wiech oraz opóźnienie kwitnienia.

Brak cynku? Jak to rozpoznać

Brak cynku w roślinie charakteryzuje się tym, że wzdłuż nerwów liści pojawiają się białe lub też biało-żółte pasy, zaczynające się u nasady, lecz nie osiągające ich wierzchołka. Brak tego składnika może mieć wiele powodów: chłodna wiosna, susza, nadmiar azotu w roślinie, zbyt duże nawożenie fosforem, gleby z pH powyżej 7, gleby ilaste i te o wysokiej zawartości  substancji organicznej.
Cynk odgrywa bardzo istotną rolę w uprawie kukurydzy już od samego początku, dlatego ważne jest żebyśmy postarali się jak najszybciej dostarczyć  jej ten składnik. Pozwoli Nam to uzyskać roślinę, która będzie znacznie lepiej umiała wykorzystać nawóz azotowy, dzięki temu będzie jej łatwiej przetrwać chłodniejsze temperatury oraz zawiąże większą ilość związków kwiatowych w kolbie.

Jak wybrać najlepszy nawóz makroelementowy w uprawie kukurydzy?

Kukurydza jest szczególnie wrażliwa na niedobór cynku, dlatego powinniśmy postawić na najlepsze i wartościowe produkty zawierające ten składnik, takim właśnie jest produkt Agravita Zn 14,8.
Agravita Zn to cynkowy nawóz dolistny mikroelementowy, który dzięki wysokiej koncentracji cynku w formie siarczanowej działa szybko i łatwo się przyswaja.
Dodatkowo płynna formulacja gwarantuje doskonałą mieszalność z innymi agrochemikaliami oraz szybką i całkowitą rozpuszczalność w wodzie.
Dobre zaopatrzenie roślin w Zn stymuluje wzrost podłużny komórek, w tym pędu głównego, wpływa też na lepszy rozwój korzeni.

Sprawdź na stronie:
Nawozy makroelementowe

Bor niezbędny w momencie tworzenia kolb

Największy deficyt boru jest spowodowany najczęściej w okresach z niedoborem wody i dużego usłonecznienia.
Typowym objawem niedoboru B jest zniekształcenie stożków wzrostu i młodych liści, a także śluzowacenie korzeni bocznych i włośnikowych. Bor odpowiada też za żywotność pyłku, co przekłada się na prawidłowe tworzenie kolb i nasion.
W odróżnieniu od Zn, którego niedobór występuje częściej w początkowym okresie wzrostu, największe zapotrzebowanie na B, wykazuje ta roślina, na 2-3 tygodnie przed kwitnieniem wiech, choć przy dużym deficycie, także poza tym okresem.
Warto postawić na pełnowartościowe produkty, dlatego polecamy produkt – Agravita Bor 15%. Agravita Bor 15 to płynny nawóz dolistny mikroelementowy, który zawiera bor w formie boroetanoloaminy, dzięki czemu składniki są łatwo przyswajalne przez rośliny i szybko działają. Kolejnym argumentem, świadczącym o wysokiej jakości produktu jest doskonała mieszalność z innymi agrochemikaliami oraz szybka i całkowita rozpuszczalność w wodzie - zapewniając skuteczne odżywienie borem.

Wejdź na Naszą stronę i zamów już teraz!

Sprawdź równiez inne kategorie:
Nawozy dolistne
Nawozy mikroelementowe
Siarczan magnezu

Udostępnij wpis facebook mail copy